Czas wolny

Armatura łazienkowa – jak dopasować odpowiednią?

• Zakładki: 7


Urządzanie łazienki wiąże się z wieloma ważnymi zadaniami, wśród których jednym z istotniejszych jest wybór odpowiedniej armatury łazienkowej. Właśnie na tym zagadnieniu skupimy się w poniższym artykule, podpowiadając, na co zwrócić uwagę!

Armatura łazienkowa – co to takiego?

Mówiąc najprościej – armatura łazienkowa to wszelkie sprzęty i elementy dostępne w łazience, które przeznaczone są do dystrybucji bieżącej wody. Do armatury zaliczamy więc tak niezbędne w każdej łazience sprzęty, jak umywalka, kabina prysznicowa, wanna i baterie łazienkowe, ale też mniej widoczne elementy, bez jakich jednak cały system dystrybucji nie może działać – zawory, kurki, kształtki czy filtry. Ale armatura łazienkowa nie ma tylko praktycznego zastosowania, bo przecież nie mniej ważny jest jej estetyczny sznyt. 

Urządzając łazienkę, chcemy, aby była taka, jak sobie zaplanowaliśmy. Nie będziemy mieć problemu, z tym że dopasować sprzęty, które pasują do naszej wizji. Niemniej, sama estetyka nie może przysłonić względów praktycznych, dlatego też trzeba wyważyć między ładnym a funkcjonalnym, dzięki czemu dopasujemy perfekcyjną armaturę łazienkową. 

Proporcje – dlaczego są tak ważne?

Proporcje to rzecz kluczowa. Musimy o nich pamiętać, dopasowując kolejne elementy układanki aranżacyjnej. Przykładowo, zbyt duża umywalka i za mała bateria – to niezbyt fortunne połączenie, bo takiemu zestawowi daleko będzie od harmonijności. Równie ważne jest to, by dopasować wysokość i zasięg kranu do wielkości umywalki, gdyż w przeciwnym razie woda może rozpryskiwać się na boki, co jest nie tylko denerwujące, ale i ma destrukcyjny wpływ na materiały mające z wodą bezpośredni kontakt. 

Kolor armatury łazienkowej – co można wybrać?

Ile osób, tyle pomysłów na urządzenie łazienki, niemniej podczas wyboru sprzętów najczęściej przewija się kilka tych samych kolorów. Bez wątpienia dominuje biel, która jest dość tradycyjnym wyborem, ale w ten sposób można uzyskać zadowalający efekt aranżacyjny, głównie z tego powodu, że to kolor uniwersalny i łatwy do połączenia z innymi barwami czy stylami. 

Innym popularnym kolorem jest czerń, stosowana przeważnie w nowocześniej urządzonych łazienkach, zwłaszcza minimalistycznych i industrialnych. pasuje do takich elementów architektonicznych, jak drewno, kamienie naturalne czy beton. W ostatnich latach popularne jest też złoto (a także różowe złoto), ale lepiej stosować te odcienie jako dodatek do większej całości, gdyż w dużej ilości można uzyskać niezbyt ciekawy efekt przepychu (no chyba że właśnie na tym nam zależy). Złoto pasuje do przestrzeni urządzonych w stylu glamour.

Podsumowując, armatura łazienkowa powinna być zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna, dlatego też, wybierając ją, trzeba o tym pamiętać. Uzyskamy w ten sposób idealny efekt aranżacyjny i sprzęty, które będą służyć nam przez długie lata. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sanitbuy.pl Łazienki w internecie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
100 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *