Wodę przechowuje się w szkle, metalu, tworzywach sztucznych. Na tym tle wyróżniają się naczynia gliniane, szczególnie wartościowe dla jakości wody. Z czego wynika ich unikalność? Co sprawia, że to właśnie dzban gliniany przysłuży się zdrowiu Twojemu i pozostałych domowników? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!
Dzban gliniany i inne naczynia z gliny – właściwości
Glina to materiał alkaliczny, a więc mający silne właściwości zasadowe. Wykonane z niej naczynia – chociażby dzban gliniany – nie tracą tej ważnej cechy. Kiedy wlewa się do nich wodę, środowisko zasadowe gliny oddziałuje na nią, przekładając się na pH dobre dla zdrowia człowieka, dbające o balans kwasowo-zasadowy organizmu osoby, która pije taką wodę.
Co to właściwie oznacza? Woda o korzystnym pH reguluje i utrzymuje właściwą gospodarkę hormonalną. Dla przykładu zupełnie inaczej jest w przypadku wody przechowywanej w naczyniach plastikowych, w których płyn ma kontakt z bisfenolem naśladującym hormony żeńskie, a więc blokującym męskie.
Jak wybrać naczynia gliniane na wodę?
Aby cieszyć się maksimum korzyści zdrowotnych, warto wybrać naczynia wykonane tradycyjną metodą rzemieślniczą, a jednocześnie produkowane w Polsce z lokalnego surowca. Ważne jest też sprawdzenie atestu – naczynia gliniane powinny przejść badania pod kątem stosowania w bezpośrednim kontakcie z żywnością.
Najlepszy dzban gliniany to naczynie bez glazurowanej powłoki. Zdarza się bowiem, że w warstwie glazury występują ołów i kadm. Ponadto naczynia gliniane nieglazurowane odznaczają się strukturą porowatą, co czyni je świetnymi pochłaniaczami substancji chemicznych i drobnoustrojów. Pod tym względem porowata glina podoba jest do węgla leczniczego.
Co warto wiedzieć o naczyniach z gliny?
Na koniec garść porad, które mogą Ci się przydać, jeśli zdecydujesz się na swój pierwszy dzban gliniany do przechowywania wody.
- Naczynia gliniane filtrują i uzdatniają wodę do spożycia.
- Filtracja wody w naczyniu glinianym może trwać nawet osiem godzin, wobec czego nie należy pić jej wcześniej. Najlepiej pozostawić wodę do uzdatnienia na noc.
- Dzban gliniany pokrywa się od zewnątrz kropelkami wody, zupełnie jakby się pocił. To normalne – wilgoć jest objawem filtracji zachodzącej w dzbanie. Aby nie pomoczyć stołu, można zastosować podstawkę.
- Przed pierwszym użyciem nieszkliwiony dzban z gliny trzeba wypłukać ciepłą wodą z łyżką soli kłodawskiej. Następnie warto to robić co kilka dni, a oczyszczone naczynie suszyć naturalnie na słońcu.
- Uwaga! Nie należy myć naczyń glinianych detergentami, nawet łagodnymi.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Sklepbialysaibaba.pl.
Zdj. Shutterstock