Miód w diecie osób dorosłych niesie szereg korzyści zdrowotnych – zapobiega chorobom, a nawet je leczy. A jak to jest w przypadku dzieci? Czy mogą spożywać miód? Jeśli tak: od kiedy i w jakiej ilości? Przeczytaj poradnik i dowiedz się, co wolno, a czego nie należy robić.
Od kiedy podawać dziecku miód?
Odpowiedź na pytanie zadane w tytule artykułu brzmi: tak, mogą. Postawienie sprawy w ten sposób wiązałoby się jednak z dużym niedopowiedzeniem, a wręcz zagrożeniem dla życia i zdrowia maluchów. Wszystko dlatego, że miód można podawać dzieciom, ALE dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Wcześniej maluszki nie mają w pełni wykształconych mikroflory jelitowej i systemu odpornościowego, w miodzie zaś znajdują się niewielkie ilości laseczek jadu kiełbasianego. Co ważne, bakterie te giną dopiero w temperaturze wyższej niż 120°C, dlatego nie wolno podawać maluszkom miodu nawet w formie ciasteczek czy gorącego napoju.
Ile miodu mogą spożywać dzieci?
Miód w diecie dziecka przynosi szereg korzyści zdrowotnych – podobnie w diecie osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że miód jest cukrem i nie wolno spożywać go bez moderacji. Powyżej pierwszego roku życia warto stosować małe ilości i sprawdzać, jak maluszek reaguje. Aż do trzeciego roku życia maksymalna ilość miodu to 2 łyżeczki dziennie. Później – aż do szóstego roku – 3 łyżeczki. Następnie spokojnie wolno jeść nawet 6 łyżek, tym razem stołowych.
Jaki miód dla dzieci?
Dzieci najbardziej lubią miody słodkie i delikatne smakowo. Warto wypróbować miód wielokwiatowy, miód akacjowy, miód lipowy i miodek z mniszka. Na kanapkach doskonale sprawdza się miód rzepakowy o kremowej konsystencji. Do smarowania świetne są też miody kremowane. Ponadto maluchy doceniają miody owocowe, np. z dodatkiem malin, truskawek czy porzeczek.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Biozdrowy.pl.
Zdj. Shutterstock