Czas wolny

Czym się różni broń AEG od ASG? Jakie są zalety i wady obu typów? Poznaj opinię ekspertów ze Zbrojowni

• Zakładki: 7


Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z militariami, a dokładniej z replikami broni palnej, zapewne zastanawiasz się, czy lepiej postawić na ASG (Airsoft Gun), czy jednak broń AEG (Automatic Electric Gun). Co musisz wiedzieć, żeby dokonać właściwego wyboru? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Broń ASG i AEG różnią się przede wszystkim sposobem działania. Broń ASG wykorzystuje sprężone powietrze do wystrzeliwania kulek, podczas gdy AEG wykorzystuje silnik elektryczny do napędzania mechanizmu zamka. Oba typy broni mają swoje zalety i wady. Broń ASG jest niezawodna i łatwa w użyciu, ale ma mniejszą moc niż AEG. Z drugiej strony broń AEG ma większą moc i szybsze tempo strzałów, ale jest bardziej skomplikowana i droższa w utrzymaniu.

Broń ASG

ASG to akronim angielskiego wyrażenia Air Soft Gun (ASG). Mówiąc o broni ASG, mamy na myśli replikę broni palnej, wykonaną w skali 1:1, która do złudzenia przypomina sprzęt używany w realnym świecie.  Tego typu sprzęt strzela najczęściej plastikowymi kulkami 6 mm (BB) o wadze od 0,11 do 0,43 grama (najczęściej 0,12 do 0,33 g). 

Broń AEG

Air Electric Gun to replika broni posiadająca elektryczny napęd z akumulatorów NiMH, NiCd, LiPO. Pracę naciągania sprężyny głównej z tłokiem wykonuje silnik. Ten typ broni pozwala na strzelanie zarówno ogniem ciągłym jak w broni maszynowej, jak i pojedynczym. Broń AEG wyposażona jest w mechanizm nazywany gearboxem, w którym silniczek elektryczny po naciśnięciu spustu poprzez przekładnię zębatą powoduje naciągniecie sprężyny, a następnie jej zwolnienie.

Zalety broni ASG

 • Jest zazwyczaj lżejsza niż AEG, co czyni ją łatwiejszą do przenoszenia i używania.
 • Jest tańsze niż AEG, co czyni ją bardziej dostępną dla graczy o ograniczonym budżecie.
 • Bronie ASG są zazwyczaj mniej skomplikowane niż AEG, co oznacza, że ​​mogą być łatwiejsze do naprawy i konserwacji.

Wady ASG

 • Bronie ASG mają tendencję do mniejszych prędkości pocisków niż AEG, co oznacza, że ​​mogą być mniej skuteczne na większych odległościach.
 • ASG są zazwyczaj głośniejsze niż AEG, co może być problemem podczas gry w terenie publicznym lub na imprezach airsoft.
 • ASG mają tendencję do mniejszej precyzji strzału niż AEG, co może utrudniać celowanie na większych odległościach.

Zalety broni AEG

 • Szybko strzelające pociski sprawiają, że jest ona bardziej skuteczna na większych odległościach niż ASG.
 • Szeroki wybór akcesoriów sprawia, że ​​AEG jest bardziej elastycznym narzędziem do gry w airsoft.
 • Wiadro magazynka pozwala na szybsze przeładowanie broni bez konieczności uzupełniania po każdym strzale.

Wady AEG

 • Szeroki wybór akcesoriów sprawia również, że broń ​​AEG jest droga i trudna do naprawienia lub konserwowania dla osób o ograniczonej wiedzy technicznej.
 • Broń ​​AEG jest cięższa i trudniejsza do przenoszenia niż ASG.
 • Wiadro magazynka może być problemem podczas gry na małym polu lub imprezach airsoft ze względu na hałas generowany przez mechanizm magazynka.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *