15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego, które upamiętnia bitwę warszawską z 1920 roku. Bitwa ta była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, ponieważ pozwoliła na odparcie agresji bolszewickiej i ochronę niepodległości naszego kraju. Święto to jest okazją do uczczenia bohaterów tamtych dni oraz wszystkich tych, którzy służyli i służą w polskich siłach zbrojnych. Jest to również okazja do refleksji nad tym, co oznacza bycie patriotą i obrona wartości, które nasz naród ceni.
Historia Święta Wojska Polskiego: od czego się zaczęło?
Święto Wojska Polskiego jest obchodzone od 15 sierpnia 1919 roku, kiedy to w Warszawie odbyła się uroczysta defilada wojskowa. Uroczystość ta została zorganizowana z okazji powstania Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. W tym dniu przemaszerowały po ulicach Warszawy oddziały Legionów Polskich, które stanowiły podstawę armii polskiej.
Uroczystość ta była symboliczną manifestacją niepodległości i suwerenności państwa polskiego. W latach 20-tych XX wieku Święto Wojska Polskiego stało się oficjalnym świętem państwowym, a jego obchody były corocznie organizowane w całym kraju.
W czasach PRL-u Święto Wojska Polskiego było obchodzone jako Dzień Sił Zbrojnych Ludowej Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste defilady i pochody wojskowe odbywały się na placu Defilad w Warszawie oraz na innych placach miast i miasteczek całej Polski.
Po upadku komunizmu, 15 sierpnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 15 sierpnia jako oficjalne Święto Wojska Polskiego. Obecnie obchody tego święta mają charakter patriotyczny i religijny, a także skupiają się na promocji tradycji i historii wojska polskiego oraz na uczczeniu pamięci poległych bohaterów narodowych.
Jak obchodzimy Święto Wojska Polskiego w 2020 roku?
Święto Wojska Polskiego w 2020 roku obchodzone jest w dniu 15 sierpnia. Uroczystości związane z tym świętem odbędą się w Warszawie, a także w innych miastach i miejscowościach całego kraju. W stolicy odbędzie się uroczysta defilada wojskowa, która będzie transmitowana na żywo przez telewizję publiczną. W pozostałych miastach i miejscowościach odbędzie się msza święta, po której nastapi odczytanie Apelu Pamięci oraz złożenie wiosek na cmentarzach wojennych. Wszystkie uroczystości będzie można obejrzeć na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
Jakie są najważniejsze wydarzenia związane z 15 sierpnia?
15 sierpnia jest dniem szczególnym w historii Polski. Jest to bowiem dzień, w którym obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Uroczystości związane z tymi wydarzeniami odbywają się na terenie całego kraju. W Warszawie odbywa się uroczysta defilada wojskowa, a także msza święta i przemarsze oddziałów wojskowych. W innych miastach organizowane są pochody, parady i festyny patriotyczne. 15 sierpnia jest również dniem, w którym składamy hołd bohaterom narodowym oraz osobom, które walczyły o niepodległość naszej Ojczyzny.
Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia jest okazją do uczczenia i upamiętnienia wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie ojczyzny. Jest to również okazja do podziękowania wszystkim żołnierzom, którzy służyli i służą w polskich siłach zbrojnych, a także ich rodzinom za ich poświęcenie i ofiarność. Święto Wojska Polskiego jest również okazją do przypomnienia sobie o naszej historii i patriotyzmie oraz do celebrowania naszej narodowej tożsamości.