Rodzina

Dlaczego metabolizm zwalnia wraz z wiekiem?

• Zakładki: 21


Metabolizm zwalniający wraz z wiekiem, zwłaszcza po 50, to temat powszechnie znany. Czy jednak wiesz, z czego bierze się owo zwalnianie? I czy jesteś świadomy, że do pewnego stopnia możesz temu zapobiec? Przeczytaj artykuł!

Czym jest metabolizm?

Metabolizm nie jest tajemną siłą działają w organizmie w niewyjaśniony sposób, lecz sumą procesów wykorzystujących energię do utrzymania ciała przy życiu w zdrowiu. Na metabolizm przekładają się zarówno dieta (spożywane kalorie i rozkład makroskładników) i ruch, jak i sen, stres czy używki.

Zwalnianie metabolizmu wraz z wiekiem – powody

Na niektóre powody zwalniania metabolizmu ma się wpływ. Przykładowo w pierwszych kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu latach życia człowiek rusza się o wiele więcej. Najpierw bawi się na podwórku, potem chodzi do szkoły i spaceruje z przyjaciółmi, tańczy na imprezach. Zużywa mnóstwo energii, dzięki czemu jego metabolizm jest szybki. Im więcej ma lat, tym mniej okazji do ruchu – ot, metabolizm zwalnia. Ponadto dochodzi do utraty tkanki mięśniowej, która wymaga do utrzymania większej energii niż tkanka tłuszczowa. Wniosek? Aby poprawić metabolizm, zwiększ ruch – zwłaszcza poprzez trening siłowy – i zbuduj mięśnie.

Warto też zwrócić uwagę na preparat wzmacniający dla seniorów, który dostarcza kompleks niezbędnych mikroelementów. Prawidłowo odżywione ciało może działać poprawnie i wydajnie pożytkować energię.

Zgoda na zmiany w metabolizmie

Są i takie powody zwalniania metabolizmu, z którymi trzeba się pogodzić. Należą do nim m.in. trwałe zmiany hormonalne wynikające z menopauzy, andropauzy. (Jeżeli bardzo się chce, można wdrożyć dożywotnią zastępczą terapię hormonalną). Nad ubytkami w tkance mięśniowej da się pracować, ale trudno o to samo w kontekście tkanki kostnej. Słabszy organizm potrzebuje do utrzymania mniejszej ilości energii, stąd też wolniejszy metabolizm.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Zdrowieapteka.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *