Druty do szydełkowania to podstawa każdej robótki. Druty możemy podzielić ze względu na materiał wykonania (druty metalowe, druty bambusowe, druty drewniane), ale też konstrukcję – druty proste i druty okrągłe, czyli druty z żyłką. Które z nich są lepsze? Które wybrać dla początkujących?
Tradycyjne druty proste
To najstarszy rodzaj drutów. Druty proste występują w dwóch wariantach – klasyczne proste i druty pończosznicze (druty skarpetkowe) do różnej grubości włóczki. Druty klasyczne mają jeden zaostrzony koniec i drugi koniec z zatyczką. Dzięki zatyczce przerabiane oczka nie spadają z drutu. Są sprzedawane w parach, zazwyczaj w długości 25 cm albo 36 cm. Robótki na drutach prostych to przede wszystkim proste płachty, czyli szaliki, koce, proste części swetrów. Tymi drutami przerabia się tylko płaskie części rzędami.
Druty okrągłe, czyli druty na żyłce
Druty na żyłce mają zaostrzone końcówki na jednym końcu, natomiast drugie końce są połączone elastyczną żyłką. Takie złączone druty tworzą zestaw, dlatego kupujemy tylko jeden. Są niezwykle uniwersalne, zastąpią druty proste w każdym projekcie. Drutów z żyłką używamy do robótek przerabianych w okrążeniach, które nie wymagają szycia – czapek, rękawów, spódnic i swetrów. Drutami okrągłymi można pracować w rzędach i przerabiać nawet niewielkie okrążenia.
Druty z żyłką czy proste?
Druty proste będą dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z dzierganiem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie druty są dość długie i ciężkie, robótki mogą więc męczyć ręce. W praktyce druty z żyłką są wygodniejsze, lżejsze i łatwiejsze do przewożenia. Rodzaje drutów nie mają bezpośredniego wpływu na trudność robienia robótki. Wiele zależy od projektu, a przede wszystkim od Twoich preferencji. Wypróbuj różne druty i wybierz te, z którymi dzierganie będzie dla Ciebie najbardziej przyjemne.
Artykuł powstał przy współpracy z pasmanterią Nova.
Fot. Shutterstock