Uroda

Jak wybrać idealny pilnik do paznokci?

• Zakładki: 29


Mogłoby się wydawać, że wybór pilnika do paznokci nie powinien być trudny. Jeśli jednak zdarzyło Ci się zniszczyć paznokcie źle dobranym pilnikiem, dobrze wiesz, jak duże ma to znaczenie. Nieodpowiedni dobór pilnika może skutkować rozdwajaniem się paznokci, kruszeniem lub zarysowaniem płytki. Kiedy więc następnym razem sięgniesz po pilniczek, wybierz świadomie.

W tym miniporadniku dowiesz się, jak wybrać odpowiednią gradację pilnika do paznokci, jakie są rodzaje pilników i jaki wybrać pilnik do konkretnych zastosowań.

Rodzaje pilników do paznokci

Pilniki do paznokci dostępne na rynku mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej możemy spotkać pilniki papierowy, metalowy lub szklany. 

Najtańsze pilniki papierowe najszybciej się zużywają. Są chętnie wybierane przez stylistki paznokci, które stosują je jednorazowo. Zewnętrzna warstwa pilnika jest pokryta papierem z ostrymi ziarnami, które piłują paznokieć. Taki pilnik będzie lepszy dla początkujących, niż jego metalowa wersja. 

Metalowe pilniki do paznokci są najbardziej trwałe, ale nieprawidłowo używane mogą łatwo uszkodzić naturalną płytkę. Lepiej sprawdzą się do piłowania paznokci akrylowych lub żelowych. Są odporne na uszkodzenia – nie pękają ani nie zdzierają się tak szybko, jak papierowe.

Pilniki szklane najczęściej są drobnoziarniste. Wykorzystuje się je do piłowania naturalnej płytki albo delikatnej obróbki akrylu lub żelu. Nie zadziera płytki i nie uszkadza paznokci, ale piłowanie zajmuje więcej czasu.

Jak wybrać ziarnistość pilnika?

Ziarnistość to nic innego, jak liczba ziarenek na 1 centymetr kwadratowy pilnika. Im więcej ziarenek, tym delikatniejszy będzie pilnik. To właśnie ziarnistość wpływa na to, czy dany pilniczek będzie najlepszy do paznokci naturalnych, który do skracania paznokci, a który do żelu i akrylu. Do wykonania profesjonalnej stylizacji paznokci z pewnością nie wystarczy tylko jeden pilnik. Najczęściej stosuje się pilniki o gradacji 80, 100 i 180. Który najlepiej sprawdzi się do żelu, a który do zmatowienia płytki?

Pilnik gruboziarnisty (gradacja 80-100) – ostry pilnik do piłowania akrylu i żelu, skracania twardych paznokci oraz zdejmowania tipsów, wymaga doświadczenia w użyciu ze względu na najbardziej szorstką powierzchnię i dużą siłę tarcia.

Pilnik średnioziarnisty (gradacja 100-180) – klasyczny pilnik do piłowania naturalnej płytki i nadawanie kształtu, sprawdzi się też do modelowania na akrylu lub żelu.

Pilnik drobnoziarnisty (240-500) – do matowienia oraz wygładzania naturalnej płytki i końcowej obróbki żelu lub akrylu, do wykończenia manicure.

Polerka (600 i więcej) – idealna do polerowania, matowienia i nabłyszczania płytki paznokcia.

Z tą wiedzą możesz już wybrać najlepszy pilnik (lub pilniki) do swoich potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Victoria Vynn.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
121 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *