Jak wybrać zeszyty szkolne tak, by pod koniec roku nie wyrzucać ich w połowie niewykorzystanych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze zeszytów do szkoły podstawowej czy średniej? Sprawdź podpowiedzi!
Linia czy kratka?
Wybór zeszytów w linię lub kratkę najczęściej podyktowany jest rodzajem przedmiotu. Ale nie zawsze! O ile na matematyce, fizyce i chemii dokonuje się obliczeń, a na języku polskim i historii dużo pisze, biologia – a także różne inne przedmioty – pozostawia pewną swobodę. Wybierz zatem takie zeszyty, w których Twojemu dziecku pisze się wygodniej. Jeżeli zaś chodzi o brudnopis, lepiej sprawdzi się model w kratkę – częściej umożliwia wyrywanie kartek w celu napisania kartkówki czy zwolnienia do domu.
Twarda czy miękka oprawa?
Zeszyty z twardą oprawą wykazują zarówno wady, jak i zalety. Podobnie zeszyty z miękką oprawą. Te pierwsze lepiej chronią kartki przed zagnieceniem, rozdarciem, zabrudzeniem, zwłaszcza gdy w plecaku nosi się drugie śniadanie lub buty na zmianę. Natomiast są znacznie cięższe i zajmują więcej miejsca względem zeszytów miękkich. Dobrym kompromisem jest kupowanie zeszytów cienkich i często wymienianych ze względu na szybkość zapisywania w miękkiej oprawie, a używanych umiarkowanie – w twardej. Licealiści mogą rozważyć zakup notesów z przegródkami do prowadzenia notatek z kilku przedmiotów w jednym miejscu.
Zeszyty szkolne – wartościowe cechy
Aby ułatwić dziecku znajdowanie właściwych zeszytów, warto kupić modele takie jak zeszyty Oxford z nazwami przedmiotów na okładkach. Dzięki temu nie trzeba stosować naklejek, które się ścierają. Przydatna może się okazać zakładka w formie wąskiej wstążki. Jeśli zależy Ci na ochronie zawartości zeszytu, wybierz taki z gumką zabezpieczającą przed samoistnym otwarciem. Dla osób notujących w powietrzu i na kolanie wygodny będzie kołozeszyt.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Smartkleks.pl.
Zdj. Shutterstock