Rodzina

Jak zaprojektować szafę wnękową

• Zakładki: 17


Najpopularniejszym sposobem na zagospodarowanie wnęk w mieszkaniu i domu jest szafa. Dobrze zaprojektowana i zagospodarowana potrafi dostarczyć wiele dodatkowej przestrzeni na ubrania, buty czy urządzenia gospodarstwa domowego. Jak zaprojektować szafę wnękową i dostosować ją do swoich potrzeb? Podpowiadamy.

Przygotowanie wnęki

Standardowa szafa wnękowa powinna zostać zamontowana we wnęce o głębokości ok. 50-60 cm. Wysokość i szerokość to kwestia wyboru. Wielu producentów posiada w swojej ofercie możliwość dostosowania szerokości wysokości drzwi do szafy do przedpokoju czy sypialni do dowolnych rozmiarów. W zależności od posiadanej przestrzeni możesz wypełnić przestrzeń zbudowaną ze ścianek karton-gipsowych lub wstawić do wnęki ścianki i plecy szafy, a do całości dodać drzwi.

Jak zaprojektować szafę wnękową?

Przede wszystkim wykorzystaj swoją wyobraźnię i projekt przenieś na papier lub do programu do projektowania. Dzięki temu będzie można łatwo określić, co się zmieści, a co będzie za duże, jaką wysokość powinny mieć półki wewnątrz. Zadbaj o dobre rozmieszczenie półek i drążków, tak by każdy centymetr przestrzeni w Twojej szafie pozostał wykorzystany. Możesz zdecydować się na samodzielne projektowanie lub poprosić o pomoc specjalistów w projektowaniu.

Elementy, które powinny znaleźć się w szafie wnękowej w przedpokoju to miejsce na buty mające ok. 20 cm wysokości, duża szafka na samej górze szafy na rzadziej używane rzeczy, jak walizki podróżne, karton z bombkami i ozdobami świątecznymi, drążki i półki, na których poukładasz i zawiesisz swoje ubrania. Warto także zadbać o przestrzeń na pościel, koce, sprzęt sportowy. Jeśli planujesz wykorzystać szafę jako schowek na akcesoria domowe, zadbaj o wieszak na żelazko i deskę do prasowania, haczyki na szczotkę i mopa czy kosz na środki czystości.

Kiedy wnętrze Twojej szafy jest gotowe, zaprojektuj drzwi do szafy wnękowej. Najpopularniejsze to te przesuwne, które nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają dodatkowej przestrzeni, by je otworzyć. Najczęściej na zewnątrz drzwi montuje się lustra, ozdobne elementy z aluminium lub szkło hartowane – przeźroczyste, mleczne lub w wybranym kolorze.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Producent drzwi do szaf wnękowych do zabudowy – INDECO w Warszawie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *