Czas wolny

Krzyż harcerski – co warto wiedzieć o tym symbolu?

• Zakładki: 15


Harcerstwo kojarzy się z jednolitymi schludnymi mundurami i licznymi symbolami do niego przypinanymi. Co oznacza wyjątkowy symbol krzyża harcerskiego? Czy każdy harcerz ma prawo nosić to dumne odznaczenie? I dlaczego krzyż harcerski nie zawsze wygląda tak samo? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Kto może nosić krzyż harcerski?

Chociaż krzyż harcerski stanowi jeden z najważniejszych elementów stroju harcerskiego, nie znajdziesz go na każdym mundurze. Warto bowiem wiedzieć, że tylko prawdziwy harcerz – osoba, która złożyła Przyrzeczenie Harcerskie i oficjalnie wkroczyła w szeregi tego wyjątkowego ruchu społecznego – ma prawo przypiąć do odzieży najwyższe odznaczenie. Jest to poświadczenie gotowości danej osoby do pełnienia służby społeczeństwu i przyrodzie.

Co oznacza symbol krzyża harcerskiego?

W jednym niewinnym krzyżu harcerskim skrywa się bogata i wartościowa symbolika. Z uwagi na kształt odznaka ta – krzyż równoramienny – stanowi odwołanie do orderu Virtuti Militari, a więc najwyższego wyróżnienia wojskowego przyznawanego za ogromne zasługi na polu walki. Łączy w sobie szereg wartości kluczowych dla żołnierzy i harcerzy. Są nimi m.in. sprawność, waleczność, siła, doskonałość, gotowość do działania, dzielność, wiedza, umiejętność.

Krzyż harcerski – rodzaje

Może się zdarzyć, że na mundurach dwóch harcerzy dostrzeżesz krzyże harcerskie wyglądające nieco inaczej. To normalne, bo podczas gdy jedni skauci noszą odznaczenia uniwersalne i nigdy ich nie zmieniają, inni preferują symbole z oznaczeniami stopni harcerskich. Tak oto w składnicach harcerskich dostępne są np. krzyż harcerski ze złotą lilijką, krzyż harcerski ze złotą lilijką i okręgiem, krzyż harcerski ze złotą lilijką, okręgiem i wieńcami. Każdy rodzaj krzyża harcerskiego wymaga innej podkładki: granatowej, zielonej, czerwonej.

Detale na krzyżu harcerskim – symbolika

Skoro już wiesz, że krzyż harcerski może wyglądać różnie, zapoznaj się z symboliką oznaczeń, które się na nim pojawiają:

  • okrąg bądź krąg stanowi symbol doskonałości będącej celem harcerzy i kręgu braterskiego, w którym pozostają harcerze,
  • lilijka promieniująca na boki i wpisana w okrąg to znak podążania w dobrą stronę i zgodnie z wartościami harcerskimi,
    • gwiazdki na ramionach lilijki symbolizują ideały z Prawa i Przyrzeczenia Harcerskich, którymi kierują się harcerze,
    • promienie sięgające boków wyrażają szerokie oddziaływanie harcerstwa na społeczeństwo,
  • wieniec dębowo-laurowy czy też wieniec z dębu i wawrzynu przypomina harcerzom o celach: sile, sprawności, wiedzy, umiejętności,
  • ziarenka piasku nie znalazły się na ramionach krzyża przypadkowo. One także pełnią ważną funkcję, a jest nią przypominanie o wielkości rodziny harcerskiej. Alternatywny odczyt tego symbolu to np. trudy (kamienie) na drodze do celu,
  • napis „Czuwaj” umieszczony na ramionach krzyża harcerskiego to tradycyjne przywitanie skautów i gotowość do służenia dobrej sprawie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *