Harcerstwo kojarzy się z jednolitymi schludnymi mundurami i licznymi symbolami do niego przypinanymi. Co oznacza wyjątkowy symbol krzyża harcerskiego? Czy każdy harcerz ma prawo nosić to dumne odznaczenie? I dlaczego krzyż harcerski nie zawsze wygląda tak samo? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Kto może nosić krzyż harcerski?
Chociaż krzyż harcerski stanowi jeden z najważniejszych elementów stroju harcerskiego, nie znajdziesz go na każdym mundurze. Warto bowiem wiedzieć, że tylko prawdziwy harcerz – osoba, która złożyła Przyrzeczenie Harcerskie i oficjalnie wkroczyła w szeregi tego wyjątkowego ruchu społecznego – ma prawo przypiąć do odzieży najwyższe odznaczenie. Jest to poświadczenie gotowości danej osoby do pełnienia służby społeczeństwu i przyrodzie.
Co oznacza symbol krzyża harcerskiego?
W jednym niewinnym krzyżu harcerskim skrywa się bogata i wartościowa symbolika. Z uwagi na kształt odznaka ta – krzyż równoramienny – stanowi odwołanie do orderu Virtuti Militari, a więc najwyższego wyróżnienia wojskowego przyznawanego za ogromne zasługi na polu walki. Łączy w sobie szereg wartości kluczowych dla żołnierzy i harcerzy. Są nimi m.in. sprawność, waleczność, siła, doskonałość, gotowość do działania, dzielność, wiedza, umiejętność.
Krzyż harcerski – rodzaje
Może się zdarzyć, że na mundurach dwóch harcerzy dostrzeżesz krzyże harcerskie wyglądające nieco inaczej. To normalne, bo podczas gdy jedni skauci noszą odznaczenia uniwersalne i nigdy ich nie zmieniają, inni preferują symbole z oznaczeniami stopni harcerskich. Tak oto w składnicach harcerskich dostępne są np. krzyż harcerski ze złotą lilijką, krzyż harcerski ze złotą lilijką i okręgiem, krzyż harcerski ze złotą lilijką, okręgiem i wieńcami. Każdy rodzaj krzyża harcerskiego wymaga innej podkładki: granatowej, zielonej, czerwonej.
Detale na krzyżu harcerskim – symbolika
Skoro już wiesz, że krzyż harcerski może wyglądać różnie, zapoznaj się z symboliką oznaczeń, które się na nim pojawiają:
- okrąg bądź krąg stanowi symbol doskonałości będącej celem harcerzy i kręgu braterskiego, w którym pozostają harcerze,
- lilijka promieniująca na boki i wpisana w okrąg to znak podążania w dobrą stronę i zgodnie z wartościami harcerskimi,
- gwiazdki na ramionach lilijki symbolizują ideały z Prawa i Przyrzeczenia Harcerskich, którymi kierują się harcerze,
- promienie sięgające boków wyrażają szerokie oddziaływanie harcerstwa na społeczeństwo,
- wieniec dębowo-laurowy czy też wieniec z dębu i wawrzynu przypomina harcerzom o celach: sile, sprawności, wiedzy, umiejętności,
- ziarenka piasku nie znalazły się na ramionach krzyża przypadkowo. One także pełnią ważną funkcję, a jest nią przypominanie o wielkości rodziny harcerskiej. Alternatywny odczyt tego symbolu to np. trudy (kamienie) na drodze do celu,
- napis „Czuwaj” umieszczony na ramionach krzyża harcerskiego to tradycyjne przywitanie skautów i gotowość do służenia dobrej sprawie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.com.pl.
Zdj. Shutterstock