Uroda

Naturalne olejki eteryczne — czym tak naprawdę są?

• Zakładki: 19


Olejki eteryczne kojarzą nam się głównie z olejkami, które rozpylamy w mieszkaniu dla uzyskania ładnego zapachu we wnętrzu. Niektórzy jednak nie wiedzą, czym dokładnie są te olejki i jakie mają inne zastosowanie. Gdzie możemy je wykorzystać?

Olejki eteryczne naturalne i ich zastosowanie

Prawdziwe naturalne olejki eteryczne są wydzielinami specjalnych komórek gruczołowych roślin. Mogą występować w formie lotnej lub ciekłej, a także mogą znajdować się w różnych częściach roślin w zależności od gatunku. Do pozyskania olejków wykorzystuje się zarówno świeże części roślin, jak i te ususzone w odpowiedni sposób. Zwykle produkuje się je metodą destylacji parą wodną lub ekstrakcji z użyciem rozpuszczalnika. Najważniejszą cechą naturalnych olejków eterycznych jest to, że nie zawierają dodatków mających wzmocnić ich aromat.

Olejki eteryczne głównie stosuje się zewnętrznie na skórę. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku różnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Niektóre olejki mają działanie rozgrzewające, a inne łagodzące ukąszenia owadów. Można dodawać je do kąpieli lub do wody, w której moczymy stopy. Bardzo popularne są także inhalacje z ich wykorzystaniem. Wyróżnić możemy olejki o działaniu uspokajającym, energetyzującym, odświeżającym i nie tylko. Co ciekawe, niektóre lotne olejki pomogą nam zwalczyć niechciane owady. Jak widzimy, zastosowań jest naprawdę dużo. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z dobrodziejstwa takich olejków, wybierajmy właśnie naturalne i w pełni bezpieczne.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym biozdrowy.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *