Czas wolny

Bielizna termoaktywna – niezbędnik w terenie

• Zakładki: 6


Bielizna termoaktywna to ten rodzaj odzieży, o którym co jakiś czas robi się głośno. Nie wszyscy się do niej przekonują, sadząc, że jej stosowanie to tylko i wyłącznie kwestia mody. Są jednak w błędzie – w praktyce okazuje się ona niezwykle przydatna w ramach bardzo wielu różnych rodzajów aktywności – zarówno sportowych oraz turystycznych, jak i tych bardziej codziennych.

Bielizna termoaktywna – dlaczego jest potrzebna?

Okazuje się, że bielizna termoaktywna (nazywana również termiczną) to niezbędny element odzieży dla osób narażonych na działanie zimnej pogody. Zapewnia dodatkową warstwę izolacji przed zimnem i pomaga utrzymać temperaturę ciała, a jednocześnie bardzo dobrze pomaga w odprowadzaniu wilgoci – co przydaje się w sytuacjach ewentualnego wysiłku i zapobiega pozostaniu potu na ciele w warunkach chłodu (co przy niskich temperaturach mogłoby się kończyć niezbyt zdrowo).

Jak działa bielizna termoaktywna?

Bielizna termiczna jest zazwyczaj wykonana z lekkiego, oddychającego materiału, takiego jak poliester, bawełna lub wełna, co pozwala na noszenie jej pod innymi ubraniami bez zwiększania objętości lub dyskomfortu. W porównaniu z tradycyjną bielizną, warianty termoaktywne są znacznie bardziej funkcjonalne, wykonane w z myślą o tym, aby poruszanie się w nich było jak najbardziej swobodne, a sam materiał nie był odczuwalny – ani przy aktywności zwykłej, ani w trakcie jej wzmożenia, na przykład przy wykonywaniu różnych prac, w trakcie wędrówek terenowych, czy przy uprawianiu sportu – jak chociażby bieganiu, jeździe na nartach, czy w trakcie snowboardingu.

Jak konkretnie działa bielizna termiczna? Jak już wspomnieliśmy, pomaga utrzymać wilgoć z dala od skóry, co może pomóc zmniejszyć ryzyko hipotermii w chłodniejszym klimacie. Dzieje się to za sprawą konstrukcji materiału, z którego bielizna termiczna jest stworzona. Niewielkie otwory, zbudowane w taki sposób, aby kropelki potu łatwiej było wypuszczać na zewnątrz, niż wprowadzać w drugą stronę – oto sekret konstrukcyjny odzieży funkcjonalnej.

Kontynuując temat, bielizna termiczna jest idealna do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak jazda na nartach, wędrówki i biwakowanie, ponieważ zapewnia bardzo potrzebną warstwę ciepła bez obciążania użytkownika ciężkimi warstwami. Zazwyczaj jest tez wykonana bezszwowo, co chroni przed powstawaniem obtarć. Ostatecznie, bielizna termiczna jest niezbędna dla każdego, kto spędza czas na świeżym powietrzu w zimnym klimacie i może pomóc im zachować bezpieczeństwo i ciepło podczas korzystania z aktywności.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *