Moda

Jakie igły krawieckie do maszyny wybrać?

• Zakładki: 25


O tym, jak ważna jest dobra igła do szycia, wie doskonale każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z maszyną do szycia. Czy wiesz, jak dobrze wybrać igły krawieckie do maszyny?

Jaka igła do maszyny do szycia?

Po pierwsze, sprawdź z jakim typem igieł współpracuje Twoja maszyna do szycia. Większość nowoczesnych modeli ma igłę z kolbą półpłaską. Czasem starsze modele wymagają igieł z kolbą okrągłą. 

Jaka grubość igły krawieckiej?

Musisz dobrze dobrać grubość igły do materiału. Grubość oznaczona jest numerami, zwykle od 60 do 120. Do lekkiego, cienkiego materiału (jedwab, krepa) wybierz igły krawieckie o grubości 60, do średniej grubości 65-90 (bawełna, cienka wełna, cienki dżins), a do grubych, ciężkich tkanin 95 i więcej (dżins, gruba wełna, drelich, skóra). Wybieraj najmniejszy możliwy rozmiar, aby nie dziurawić niepotrzebnie tkaniny.

Jakie ostrze igły?

Ostrza igły dzielimy na różne rodzaje oznaczone literami. Oto najpopularniejsze z nich:

  • R – igła uniwersalna,
  • LL lub LR – igła do skóry,
  • SPI – igła do tkanin o gęstym splocie,
  • J – igła do jeansu,
  • SUK – igła jersey, do stretchu.

Jaki system igieł do szycia?

Każda maszyna jest przystosowana do konkretnego systemu igieł. Większość domowych maszyn do szycia wykorzystuje igły w systemie 130/705H dostępne w grubościach od 60 do 110. Możesz też napotkać oznaczenia, takie jak 705 DE (igły z podwójnym oczkiem do ściegów dekoracyjnych), 130N (igły z powiększonym okiem, do nici ozdobnych i metalicznych) i inne – ich znaczenie najłatwiej sprawdzisz w sieci.

Artykuł powstał przy współpracy z pasmanterią Nova.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *