Rozrywka

Rozdzielczość 4K – co to jest i czym się różni od HD oraz UHD?

• Zakładki: 16


Branża RTV z roku na rok rozwija się coraz prężniej, oferując coraz to nowe, lepsze technologie. Trudno więc dziwić się osobom, które nie nadążają za tak dynamicznymi zmianami. Jeśli po latach przyszło Ci wymienić stary telewizor na nowy i zastanawiasz się, czym jest rozdzielczość 4K, czym różni się od HD, UHD oraz na którą technologię warto się zdecydować, zapraszamy do krótkiego przewodnika po terminach związanych z rozdzielczościami telewizorów.

Czym jest rozdzielczość ekranu?

Intuicyjnie każdy z nas potrafi odpowiedzieć na pytanie: czym jest rozdzielczość ekranu? Rozumiemy, że im wyższa, tym lepiej. Ale dlaczego tak się dzieje, skąd potrzeba coraz większych rozdzielczości i jak to właściwie działa?

Podstawowym elementem, jakiemu zawdzięczamy obraz na ekranie, jest piksel. Niewielkich rozmiarów punkty składają się na obraz, jaki widzimy. Potrzeba zwiększania liczby pikseli w ekranach pojawiła się wraz z zainteresowaniem zwiększania samych ekranów. Jeśli powiększano by same telewizory, zostawiając tę samą liczbę pikseli, obraz stałby się podobny do tego, jaki znamy z najstarszych gier komputerowych.

Warto także pamiętać, że rozróżniamy dwa rodzaje rozdzielczości: obrazu i natywną. Rozdzielczość obrazu jest formatem wyświetlania obrazu, uzależnioną od gęstości rozmieszczenia pikseli na ekranie. Odpowiada ona bezpośrednio za wizualne doznania podczas oglądania programów na telewizorze czy ekranie komputera. Z kolei rozdzielczością natywną nazywa fizyczną liczbę pikseli (a nie ich zagęszczenie).

HD, UHD oraz rozdzielczość 4K – co to oznacza?

Rewolucja w poprawianiu rozdzielczości ekranu rozpoczęła się od wprowadzenia HD – następcy HD Ready, która obecnie jest już praktycznie niespotykana. High Definishion oznacza oczywiście wysoką rozdzielczość, a osoby, które pamiętają moment, w którym pojawiły się telewizory HD, z całą pewnością pamiętają również ogromnie pozytywne zaskoczenie, jak wyraźny może być obraz w telewizorze. Jednak wraz z rozrastaniem się odbiorników, konieczne było zwiększenie rozdzielczości. Następcą HD stało się UHD, które z technicznego punktu widzenia moglibyśmy nazwać 2K. Tę technologię wyparło 4K, która jest dwa razy większą rozdzielczością od UHD oraz cztery razy większą rozdzielczością od HD:

  • HD (Full HD) – 1920×1080 pikseli
  • UHD (Ultra HD) – 3840×2160 pikseli
  • 4K – 4096×1080

Warto przy tym zauważyć, że telewizor 4K ma dwa razy większą rozdzielczość, liczoną po prawej poziomej stronie ekranu. Technologia ta wyróżnia się nowym sposobem kodowania obrazu, z którego większość telewizji nie korzysta. Dlatego oglądając na co dzień filmy i programy TV, możemy cieszyć się jakością HD. Również nie wszystkie konsole wykorzystują 4K – dostępna jest w Play Station 4 Pro, Play Station 5 oraz Xbox Series X. Rozdzielczość 4K oferują także niektóre platformy streamingowe, np. Netflix.

Mimo, póki co nie tak bardzo powszechnej dostępności do 4K, warto kupując nowe urządzenie, zainwestować w telewizor 4K. Najnowsza rozdzielczość 8K z całą pewnością przyspieszy decyzje wielu kanałów telewizyjnych o nadawaniu programów 4K, a wówczas będziemy mogli cieszyć się wspaniałą jakością obrazu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Solpol.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *